Made in Kuopio250 -konsertti

250 vuotta täyttävä Kuopio juhlii elokuussa kuopiolaislähtöisten huippusolistien ja Kuopion kaupunginorkesterin sävelin – yhdessä kuopiolaisten kanssa!
Kuvittele ilta täynnä elämyksiä, tähtipölyä, yllätyksiä ja rakkautta Kuopiota kohtaan. Lavalla kuopiolaislähtöisiä ja täällä vaikuttaneita musiikin taitajia esiintymässä sinfoniaorkesterin säestyksellä. Kuopion jäähalli täynnä kuopiolaisia juhlistamassa 250-vuotta täyttävää kotikaupunkiaan ja luomassa yhdessä unohtumattomia muistoja. Siitä on elokuussa 2025 järjestettävässä Made in Kuopio250 -juhlakonsertissa kyse.
Kuopiolaisia hemmotellaan 23.8. klo 18 alkaen koko illan mittaisella, ilmaisella Made in Kuopio250 -juhlakonsertilla.
Konsertin artistit:
Olli Halonen
Marko Hietala
Sakari Kuosmanen
Erja Lyytinen
Kirsi Rissanen
Johanna Rusanen-Kartano
Ville Rusanen
Instrumentaalisolistit:
Jukka Eskola, trumpetti
Adrián Ibáñez-Resjan, viulu
Komppibändi:
Timo Kämäräinen, kitara
Antti Lötjönen, basso
Jari ”Kepa” Kettunen, rummut
Aki Rissanen, koskettimet
Huikeaa esiintyjäjoukkoa säestää maan mainiolla komppibändillä laajennettu Kuopion kaupunginorkesteri johtajanaan Rauno Tikkanen. Konsertin juontaa savolaislähtöinen Tuija Pehkonen.
“Voep olla, että tehdään muistoja yhdessä!”
Made in Kuopio250 -konsertista päästään nauttimaan myös radion kautta
Radio Savon Aallot lähettää Made in Kuopio -konsertin suorana radiolähetyksenä.
Made in Kuopio -konsertti kiinnostaa selvästi kuopiolaisia, sillä maanantaiaamuna 5.5. lunastettaviksi tulleet liput loppuivat vain muutamissa minuuteissa. Yksittäisiä lippuja saattaa tulla vielä jakoon, mikäli osa asiakkaista on ylittänyt lippurajoituksen (4 lippua/asiakas) ja tilauksia joudutaan sen vuoksi perumaan. Seuraathan tilannetta Ticketmasterin kautta: https://www.ticketmaster.fi/event/1000608955. Lue lisää ohjeita alta.
Valonpilkahduksena jokaiselle ilman lippua jääneelle kuopiolaiselle voimme iloksemme kertoa myös, että konsertista on tulossa myös suora radiolähetys. Konsertista tehtävää radiolähetystä edeltävät myös Made in Kuopio250 -etkot, joissa kuullaan myös mm. haastatteluja paikan päältä Kuopion jäähallilta.
Ehkäpä voisittekin kaveriporukkanne kanssa pukeutua juhlavaatteisiin ja järjestää yhteisen Made in Kuopio250-kuunteluiltaman? Tai miten olisi puistopiknik samalla konserttia kuunnellen?
Ohjeet lippujen lunastukseen
1. Lunasta lippu joko:
- Valitsemalla paikkasi itse pohjakartalta TAI
- Etsimällä lippuja (järjestelmä antaa parhaat mahdolliset paikat)
–> Paina: ”Etsi lippuja”.
2. Jatka lippujen lunastusprosessia eteenpäin. Mikäli et ole vielä kirjautunut sivustolle, tulee se tehdä ennen kuin pääset eteenpäin.
3. Jos et ole vielä rekisteröinyt Ticketmasterin asiakkaaksi, voit tehdä sen lippujen lunastuksen yhteydessä.
4. Liput saapuvat sähköpostiisi noin 15 minuutin sisällä tilauksen vahvistamisesta.
HUOM! Kyseessä on ilmaiskonsertti eikä lippujen lunastuksesta veloiteta tilausmaksua.
Tapahtuman lippurajoitus on 4 lippua / asiakas. Koska lippuja on tarjolla rajallinen määrä, lunastathan lipun vain, jos olet varma osallistumisestasi.
Pyörätuolipaikkoja on Kuopion jäähallissa rajallinen määrä, ja ne tulevat lunastettaviksi Ticketmasterin kautta.
Permantopaikat ovat seisomapaikkoja.
“Tervetuloa mukaan nauttimaan upeiden muusikoiden tähtisateesta vahvalla savolaisella twistillä!”
Lisätietoa ja tunnelmia
Seuraa konsertin valmisteluja ja tunnelmaa somessa:
#MadeinKuopio250
#Kuopio
#Kuopio250
Ota seurantaan myös konsertin Facebook-tapahtuma, niin pääset virittäytymään tunnelmiin ja kuulemaan etunenässä tuoreimmat infot konserttiin liittyen: www.facebook.com/events/1576645833024107/
Konsertin mahdollistavat Kuopion kaupunki, KPY ja Novapolis, OP Pohjois-Savo, Osuuskauppa PeeÄssä, LähiTapiola Savo, Savonia-ammattikorkeakoulu, Kuopion kaupunginorkesteri, KalPa Hockey Oy ja Savo-ooppera ry.